Mastroberardino Radici Taurasi Denominazione di Origine Controllata e Garantita, rocznik 2009, w cenie 129,90 PLN za butelkę (0,75), do kupienia Online w sklepie magiadelvino.pl (czerwone wytrawne, szczepy: aglianico). Wino produkowane i butelkowane u producenta przez MASTROBERARDINO SOCIETA’ AGRICOLA SRL – Włochy.
Więc ciągle o Aglianico. Czerwone wino ze szczepu aglianico z południa Włoch. Szczep ten daje pełne, czerwone wina o smaku jagód, wiśni, czerwonych owoców z mocnymi taninami i dobrym potencjałem starzenia. Aglianico mimo dużej ilości słońca charakteryzuje się wysoką kwasowością. Winorośl z tego szczepu późno dojrzewa i daje sporo owoców. Struktura i bogaty smak aglianico sprawiają, że jest to bardzo popularny składnik kupaży z południowych Włoch. W Kampanii często mieszają aglianico z cabernetem sauvignon i merlotem.
Taurasi DOCG jest jednym z najważniejszych dokonań z aglianico. Strefa apelacji znajduje się około 80 km na wschód od Neapolu. Znane jest także Aglianico del Taburno, również DOCG, leżące na północy. Na południowy wschód od Taurasi, już w regionie Basilicata, jedyne tamtejsze wino DOC to Aglianico del Vulture, produkowane z winogron aglianico uprawianych na wulkanicznych zboczach Monte Vulture. Młode wina z aglianico są bardzo taniczne i skoncentrowane, zwłaszcza jeśli niesprzyjające warunki pogodowe zmuszą producentów do zbiorów przed osiągnięciem pełnej dojrzałości.
Wina z aglianico mają zazwyczaj kolor granatu, który po upływie czasu w butelce blednie do odcieni terakoty. Winorośl aglianico lubi ciepłe, suche warunki, dlatego też winogrona zostały przetestowane w Kalifornii i w Riverina, w Australii. Przez pewien czas wierzono, że Aglianico pochodzi z Grecji – jego nazwa kojarzona jest ze słowem “ellenico” – chociaż ostatnie badania DNA, a także badania etymologiczne i historyczne sugerują, że tak nie jest i że winogrono jest autochtonem z południowych Włoch. Nie należy go mylić z podobnie brzmiącym Aleatico, powszechnie występującym na wschodzie, w Apulii. Synonimy to: Agliatica, Ellenico, Ellanico, Gnanico, Uva Nera.
Leave a Reply