Po polsku powinno być raczej “zasada RRA“, czyli Rolnicy Rzemieślnicy Artyści, jednak włoskie potrójne “A” lepiej się prezentuje, zatem pozostawiłem tak, jak jest. Oryginał można znaleźć tutaj. Manifest ten w prosty sposób pokazuje, dokąd zmierza prawdziwe wino i ułatwi wielu zastanowienie się i zrozumienie, w którym miejscu na ścieżce rozwoju popełniamy błąd. Zapraszam więc do lektury.
Manifest Producenta Wina Zgodnie z Zasadą Potrójnego “A”
Zaprojektowany i opublikowany przez Luca Gargano w lipcu 2001
Rolnicy Rzemieślnicy Artyści – Agricoltori Artigiani Artisti
Manifest ten powstał po obserwacji, że duża część win obecnie produkowanych w świecie to wina standaryzowane, czyli uzyskane stosując techniki agronomiczne tak, aby zniknął ślad winorośli, terytorium i osobowości producenta. Standaryzacja generuje podobne wina w każdym zakątku planety, spłaszczone w doznaniach sensorycznych i nie mogące stawić czoła czasowi.
Zgodnie z tym manifestem, aby uzyskać wspaniałe wino, każdy producent potrzebuje 3 podstawowych umiejętności podsumowanych w 3 “A”:
“A” jako rolnicy (Agricoltori)
- tylko ci, którzy uprawiają winnicę bezpośrednio, mogą zapewnić właściwą relację między człowiekiem a winoroślą i uzyskać zdrowe i dojrzałe winogrona
- wyłącznie stosując naturalne techniki agronomiczne
“A” jako rzemieślnicy (Artigiani)
- Wyłącznie “rzemieślnicze” metody zagwarantują wdrożenia procesu produkcji, w którym to procesie nie ulegnie zmianie pierwotna struktura winogron i wina
“A” jako artyści (Artisti)
- tylko “artystyczna” wrażliwość producenta, szanująca pracę i pomysły, może ożywić wino, w którym cechy terroir i winorośli ulegną wzmocnieniu
DEKALOG
Wina potrójnego “A” mogą powstać tylko wtedy:
- kiedy zastosuje się ręczny zbiór owoców po to, aby również ręcznie wytworzyć moszcz.
- przy uprawie winnicy bez użycia syntetycznych chemikaliów przy jednoczesnym poszanowaniu winorośli i jej naturalnych cykli.
- z winogron zebranych w momencie fizjologicznego dojrzewania i całkowicie zdrowych.
- z moszczu, do którego nie dodaje się ani dwutlenku siarki, ani innych dodatków, a dwutlenek siarki można dodawać tylko w minimalnych ilościach w momencie butelkowania.
- przy użyciu tylko naturalnych drożdży występujących w winorośli i z wyłączeniem drożdży sztucznie wyselekcjonowanych.
- bez interwencji chemicznych lub fizycznych przed i podczas fermentacji alkoholu, oprócz kontroli temperatury, (koncentracja za pomocą jakiejkolwiek metody jest niedopuszczalna.)
- przy dojrzewaniu we własnych “drobnych porcjach” aż do butelkowania.
- bez korekty parametrów chemicznych.
- bez klarowania i filtracji przed butelkowaniem.
- tak, aby wino stało się najwierniejszą ekspresją terroir, z którego się wywodzi.
Leave a Reply