winey.pl

  • Home
    • Polski
    • Français
    • Italiano
    • Castellano
  • English
  • Polski
  • Français
  • Italiano
  • Castellano
  • Privacy
    • Prywatność
    • Confidentialité
    • Privacy
    • Privacy
  • Contact
    • Kontakt
    • Contact
    • Contatto
    • Contacto
  • Polish Blogs About Wine

8 de Caecus 2010 – Pago de Larrea

26 November 2016 by Andrzej Szadkowski 8 Comments

W przypadku tego wina jest ich ośmioro potomków protoplasty Larrea, a wszyscy zgodnie tworzący renomę rodziny. Uznali więc, że godzi się wprowadzić na rynek coś zupełnie własnego, w jakiejś mierze pokrewnego innym winom z serii Caecus i tak powstało wino „8 de Caecus” –„Ósemka z Elciego”.

W kryteriach Hamvasa nazwałbym je słonecznym i górskim, męskim bardziej, niż kobiecym. Jest w nim energia i ryzyko, w dość jednak ciekawy sposób zanurzone w tradycji, tonującej rozedrganie, prowadząc jakby w uprzęży rozbrykanego źrebaka, czyli magia i wiedza w służbie ujarzmiania energii.  8 de Caecus to wino autorskie ukazujące specyfikę winnicy i pracujących w niej twórców. Po okresie fermentacji przez 18 miesięcy dojrzewa w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu, po czym dalej leżakuje w butelkach.

Pięknie o nim dystrybutor opowiada na swojej stronie: “Wina zawierają element magii i wiedzy. Proszą się, by je poznać, tak jak poznajemy wszystko w naszym życiu i mają zamknięte w sobie tajemnice tworzenia dobrych rzeczy. 8 de Caecus jest najnowszym dziełem pojawiającym się na rynku, spośród produktów winiarni Pagos de Larrea z La Rioja. Jest bardzo selektywnym, o ograniczonej produkcji winem, skierowanym do grupy wymagających smakoszy. Jego charakter odzwierciedla osobowość, złożoność i różnorodne barwy i aromaty, które wnoszą winogrona najlepszych, wyselekcjonowanych szczepów tempranillo, pochodzących z 30 hektarów winnic należących do producenta  z ElCiego. 8 de Caecus to wino autorskie, czyli takie, które jest tworzone jako osobisty wyraz specyfiki danej winnicy, często rezygnując z norm wyznaczanych przy produkcji przez organizm Rady Regulacyjnej apelacji, której podlega. Jest nowoczesnym winem, zarówno ze względu na sposób jego wytwarzania, jak i sam wygląd, który odzwierciedla specyfikę tej marki. Nowatorska etykieta zrywa z dotychczasową formą prezentacji gamy Caecus. Jest improwizowana na obrazie malarki Cuenca`Cot´ Marián, który znajduje się w siedzibie producenta i na którym za pomocą technik wykonanych z udziałem naturalnych produktów służących do wytwarzania win, jego autorka pokazuje osiem okien wypełnionych kolorem. Osiem, to numer dający nazwę temu winu, znajdujący się na etykiecie butelki, i jest to równocześnie liczba rodzeństwa rodziny Larrea związana z projektem tej winiarni. 8 de Caecus gromadzi wszystko to, co można znaleźć w nowoczesnych Rioja. Po okresie fermentacji pozostaje przez okres 18 miesięcy poddane dojrzewaniu w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu, po czym przelewane jest do dalszego leżakowania w butelkach. W rezultacie otrzymało intensywny, wiśniowy kolor. Jest aromatyczne w zapachu, z łatwo rozpoznawalnymi nutami dojrzałych, czarnych owoców z dodatkiem lekko pikantnych przypraw. Na podniebieniu jest znakomicie zrównoważone i odzwierciedla typowy charakter królewskiego szczepu tempranillo, bogatego, jak zawsze w słodycz wywodzącą się z owocowych smaków, z lekkim dodatkiem tostowych niuansów i odrobiną wanilii, pochodzących ze szlachetnego drewna dębu, które nadają mu niewątpliwej elegancji. O tym winie znawcy mówią, że to prawdziwe “Vinazo“, czyli wielkie wino i nie brakuje mu, ani nie zbywa niczego. Jest prawdziwym przysmakiem godnym uroczystej chwili, która na to zasługuje.”

Trochę przypomina Caecus Reserva,  chociaż jest bardziej rozedrgane, jako że mniej w nim spokoju. Owoc walczy tutaj wyraźnie z tradycją uspokajając się nieco w dniu następnym. Klasyczne ułożenie i melancholia ustępują radosnym tańcom i śpiewom przy ognisku, nieustannie w dymie z wiśniowego drewna. W nasmaku kwasowość wiśni i smak czarnych owoców, w śródsmaku trochę spalone grzanki i pikantnie przyprawowe specjały, a także rewelacyjna beczka świetnie zrównoważona i dodająca odrobinę delikatnej wanilii. Usta okrągłe i duże, koncentracja bardzo dobra, wino bardzo długie z wiśniowym posmakiem.

8 de Caecus Rioja Denominación de Origen Calificada, rocznik 2010, w cenie 76,00 PLN za butelkę (0,75), zakupione w sklepie ViniTeranio (czerwone, wytrawne, szczepy: 100% tempranillo). Wino produkowane i butelkowane przez  firmę  Pago de Larrea, S.A.– Hiszpania. Ocena:  92 punkty.

Share this:

  • Tweet

Filed Under: polski Tagged With: 8 de Caecus, Denominación de Origen Calificada, hiszpania, Pago de Larrea, rioja, tempranillo, ViniTeranio

Comments

  1. Wojtek says

    19 May 2018 at 11:51

    No, ładne zdjęcie Pan wkleił tej Ósemeczki z Eltziego.
    Nie wiadomo tylko czy ona tam leży, czy jedzie, a może też sobie poprawnie stoi w spokoju u Pana na winnym blogu. W oczekiwaniu na dobre miejsce na firmamencie tej abstrakcyjnej sfery utożsamianej często z nieboskłonem.
    Łaska pańska zawsze na pstrym koniu jeździ.
    Jest to bardzo starannie przygotowane wino, jak już Koala sam zdążył rozpoznać. Jeszcze raz mocno widać pełen profesjonalizm i dobrą rękę znakomitej enolog o pięknym imieniu María. z mocnym akcentem na i, który zabrzmiałby nie inaczej jak Marija.
    Znaczenie, jeśli ktoś nie wie, odnosi się ściśle do serca i duszy. María, jeszcze raz powtórzę. Nawiązuje głęboko z pasją do bliskości tego, co jest nam znajome, stanowiące parentelę dobrych cech. Oznacza również refleksję nad życiem i bierzącymi sprawami. Głębokie myśli wyrażające miłość do małych i prostych rzeczy. Do życia w całości.
    Niektórzy również przypisują temu imieniu ezoteryczne znaczenie. Mówią, że łączy to, co w krajach hispano parlantes określa się słowem Don. A u nas to nic innego jak otrzymane z natury istnienia Talenty i Umiejętności do rozwiązywania różnych problemów. Artyzm i kontenans.
    Spotkać można także osoby piszące o nawiązaniu tego ładnego imienia do rebelii, buntu i sporu. W swoich poszukiwaniach ktoś niemądrze odnalazł schowany werset z kartek Biblii pokazujący dyskusję i stanowczy protest wobec patriarchy Mojżesza.
    Taka jest poniekąd María Larrea dla tych, co mieli już okazję ją spotkać w swoim życiu.
    I takie są jej wszystkie wina. W Kune, i Pagos de Larrea też.
    Wino 8 de Caecus należy do kategorii Vendimia Seleccionada. To określenie wyznacza pewną ścisłą charakterystykę dla czerwonych tintos. A mianowicie odnosi się w pierwszej kolejności do wyjątkowych zbiorów owoców winogron w danym roku, co często ogranicza produkcję do wybranych roczników cechujących się specjalną jakością win.
    Druga właściwość podaje, że fragment winnicy z której pochodzą szczepy musi być obsadzony winoroślą nie występującą w pozostałej części. Wymagane są tylko stare szczepy o niskiej wydajności, rosnące w winnicy w najlepszym momencie jej rozwoju.
    I na koniec podano kryterium stosowania dużej i rygorystycznej selekcji winogron, co sprawia, że produkcja jest niewielka i limitowana.
    Tak określane są trunki w La Rioja z dopiskiem Vendimia Seleccionada.
    Teraz powiedzmy czym różni się 8 de Caecus od pozostałych win wytwórni.
    Jest to również Crianza, chociaż o bardzo długim okresie dojrzewania. Raczej mało spotykanym w tej apelacji. To jest aż 18 miesięcy w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu i później w butelce. Wiele pięknie spędzonych dni. Jednak to o dwa miesiące mniej odpoczynku od wyżej stojącego w hierarchii straszego brata o nazwie Reserva. W efekcie tworzy się eleganckie, mocne, o wspaniałych kontrastach wino. Posiada odmienną osobowość w stosunku do Caecus Crianza i Reserva. Bardzo szybko to wychwycił w trakcie degustacji Pan Andrzej. Bez podpowiedzi z niczyjej strony.
    Gratulacje za wyrobienie smaków na podniebieniu, Maestro!
    O ile Crianza i Reserva idą bardziej w charakterystyczny, klasyczny styl, chociaż trudno obydwa do końca je tak określić, to piękna Ósemka mocno ciągnie w nowoczesną formę, pokazując swoją odmienną strukturę oraz dojrzały owoc pozwalający podnieść nieco stopień alkoholu ładnie integrujący się jednak z całością. Ósemka ma szczególne i zarazem wyłączne cechy, nabierane w czasie długiego pobytu w beczce i butelce. No i oczywiście ciekawie pokazuje zamierzoną i chwilową rebelię. Tego wina nie polecamy zdecydowanie mniej zaprawionym w konne przejażdzki po winnych pejzażach Hiszpanii, jeźdźcom. Wymagany jest bardziej wprawny dżokej do ujeżdżenia tej klaczy. Jednak z czasem, przy odrobinie wyrobienia i odwagi można i warto spróbować uchwycić mocno za grzywę niesfornego rumaka. Zapewniam pasywnych uczestników blogu Koali, że przejażdżka może przynieść sporo radości.

    Reply
  2. heniek says

    27 November 2016 at 10:03

    Ósemeczka sunie:-)

    Reply
  3. Wojtek says

    19 May 2018 at 11:52

    Bardziej pasuje coś w nowoczesnym i żywszym stylu do Pana ósemki

    https://www.youtube.com/watch?v=BTi73nrm54E

    Reply
    • ASP Warszawa says

      19 May 2018 at 11:52

      Niech będzie tej sztuki ciąg dalszy. Wino opisywane na blogu nawiązuje do nowoczesności nie tylko zawartością butelki, drodzy panowie. Jeśli się uważnie przyjrzeć oryginalnej etykiecie i plastikowemu zamknięciu korka to w Ósemeczce z Elciego znajdziemy elementy obrazu znanego malarza artysty. Treścią tej kreacji jest osiem niezwykle barwnych okien nawiązujących ilością do liczby rodzeństwa Larrea. Osiem niezwykle kolorowych witryn na świat pokazujących sposób postrzegania otoczenia przez wszystkich członków tej familii. Sztuka na etykiecie i w degustacji. To bardzo przyjemne wino, które piliśmy dwa lata temu w czasie winnych wojaży po hiszpańskim Rioja. Cieszy zmysły swoją strukturą i niezwykle bogatym wachlarzem smaku. Radować też może, że importer z gminy Legionowo, jak pisze Koala, po raz kolejny oferuje nam słodycz dobrego Tempranillo w hiszpańskiej cenie.
      Panu Andrzejowi życzymy z okazji imienin dużo bogatych i winnych przeżyć, oraz by nie ustawał dalej cieszyć wirtualnej rzeczywistości swoimi wpisami. Pozdrawiamy.

      Reply
  4. heniek says

    27 November 2016 at 17:39

    https://www.youtube.com/watch?v=tUbbDBQQdgQ

    Reply
  5. Wojtek says

    27 November 2016 at 20:06

    Bardziej pasuje coś w nowoczesnym i żywszym stylu do Pana ósemki

    https://www.youtube.com/watch?v=BTi73nrm54E

    Reply
  6. ASP Warszawa says

    28 November 2016 at 15:37

    Zapomniałam dołączyć obrazek:

    8 de Caecus

    Reply
  7. Kazimierz Mrówka says

    19 May 2018 at 11:51

    Andrzeju,
    piję Crianza za Twoje imieninowe zdrowie.
    Niech będzie tak dobre, jak to wino.

    Wszystkiego najlepszego!

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Why donate?

about wine in the world

  • - Wine Spectator |
  • - VinePair Blog |
  • - WineBusiness.com |
  • - Wine Industry Advisor |
  • - Wine Folly |
  • - Vivino Blog |
  • - Natalie MacLean Blog |
  • - Vinography |
  • - Emmanuel Delmas |
  • - Wojciech Bońkowski |
  • - The Academic Wino |
  • - En Magnum |
  • - Fernando Beteta, MS |
  • - The Wine Wankers |
  • - Tim Gaiser, MS |
  • - Wineanorak |
  • - The Jordan Journey |
  • - Sip on this Juice |
  • - Tim Atkin, MW |
  • - Wine Lovers-Barcelona |

Our friends

  • - www.online-tlumaczenia.pl
  • - www.lokoz.com

RSS w12zdaniach

  • Ukraiński dylemat

#winey.pl

Webmaster: 2021 @ winey.pl

  • Home
  • English
  • Polski
  • Français
  • Italiano
  • Castellano
  • Privacy
  • Contact
  • Polish Blogs About Wine

Copyright © 2023 · Agency Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

Go to mobile version